Położenie

Wg stanu na dzień 01.01.2014 r. powierzchnia gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Strzyżów wynosi 12 844,05 ha.

Historia

Tereny, na których położone są lasy nadleśnictwa były zasiedlane i gospodarczo użytkowane przez człowieka od neolitu (odpowiadającego w przybliżeniu okresowi atlantyckiemu), o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne. Badania archeologiczne potwierdzają również pobyt człowieka na tych ziemiach w okresie wcześniejszym (okres paleolitu schyłkowego).

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity: Dz.U. Nr 12 poz. 59 z 2011 r z późn. zm.), przepisów wykonawczych do ustawy i statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia Nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasów Państwowych.

Projekty i fundusze

Projekt pn. „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie" realizowany w ramach III Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wysoka grzywna za złamanie przepisów

Wysoka grzywna za złamanie przepisów

Sprawca nielegalnego wjazdu do lasu ukarany mandatem w wysokości 5 tys. złotych

Ogólnopolska akcja pod kryptonimem Wieniec, organizowana na terenach Lasów Państwowych, jeszcze nie dobiegła jeszcze końca, a już przyniosła efekty. Ubiegły weekend upływał w przepięknej słonecznej pogodzie. Nie dziwi zatem fakt, że tereny leśne Nadleśnictwa Strzyżów zaroiły się od wypoczywających w przeróżny sposób. Jeden z „miłośników przyrody” wybrał dla siebie szczególny sposób wypoczynku, który to przerwała interwencja strażników leśnych. Otóż, kierujący pojazdem typu quad nie zadowolił się jazdą drogą leśną dopuszczoną do ruchu publicznego, ale zapragnął mocniejszych wrażeń w głębi drzewostanu, do którego wjechał. Obecni na miejscu strażnicy leśnicy wydali sygnał do zatrzymania się, do którego kierujący pojazdem nie podporządkował się. Popełnił tym samym czyn opisany w artykule 92§1 kodeksu wykroczeń: „Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego podlega karze (….)”. Opisane zdarzenie zakończyło się ujęciem sprawcy nielegalnego wjazdu do lasu, a w dalszej kolejności nałożeniem grzywny w postępowaniu mandatowym na kwotę 5 tys. zł oraz 15 punków karnych.

Takie zachowanie jest nie tylko złamaniem przepisów prawa, ale również naruszeniem współodpowiedzialności za przyrodę oraz wspólne bezpieczeństwo turystów i spacerowiczów, którzy w lesie szukają odpoczynku, ciszy i wytchnienia od codzienności.