Wydawca treści
Oferta edukacyjna
Cele i zasady prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Strzyżów określa obecnie obowiązujący "Program edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Strzyżów na lata 2014-2023".
Nadleśnictwo Strzyżów dysponuje salą edukacyjną mieszczącą się w budynku Nadleśnictwa, na której odbywają się zajęcia przyrodniczo-leśne połączone ze zwiedzaniem ekspozycji. Ofertą edukacyjną Nadleśnictwa trafiającą do szerokiego grona odbiorców, zarówno dzieci jak i dorosłych, są pola turystyczne i ścieżki przyrodnicze łączące walory turystyczne z dydaktycznymi. Pracownicy Nadleśnictwa prowadzą także zajęcia dla dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach, a także współpracują z jednostkami oświatowymi w organizowaniu konkursów, przeprowadzaniu akcji tematycznych. Nadleśnictwo Strzyżów bierze również udział w odbywających się lokalnie imprezach plenerowych, podczas których oprócz promocji Nadleśnictwa prowadzona jest edukacja przyrodniczo-leśna społeczeństwa.
W celu umówienia się na spotkanie w sali edukacyjnej należy skontaktować się z
Panią Monika Armata, tel. nr 17 27 60 607 lub 668 028 226.
Serdecznie zapraszamy do korzystania z obiektów edukacyjnych Nadleśnictwa Strzyżów!
W Nadleśnictwie Strzyżów przyjęto następujące zasady postępowania podczas wszystkich spotkań edukacyjnych:
1. Termin zajęć w terenie na obiektach edukacyjnych, na powierzchniach leśnych będących w zarządzie Nadleśnictwa oraz w sali edukacyjnej, należy uzgodnić z pracownikiem Nadleśnictwa.
2. Każde zajęcia rozpoczynają się od przedstawienia uczestnikom zasad zachowania się w lesie oraz poinformowania o potencjalnych zagrożeniach.
3. Uczestnictwo w spotkaniu wymaga podpisania przez przedstawiciela (opiekuna) grupy uczestników, porozumienia nt. zobowiązań każdej ze stron (wzór zał. nr 1).
4. Opiekun grupy jest zobowiązany do podpisania Oświadczenia o odpowiedzialności za bezpieczeństwo osób biorących udział w spotkaniu (wzór zał. nr 2).
5. Poczęstunek może być serwowany wyłącznie za pośrednictwem firmy cateringowej, ewentualnie z produktów przyniesionych przez uczestników, gdyż Nadleśnictwo nie bierze odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne uczestników.
Najnowsze aktualności
Leśnicy na największej imprezie rolniczej w kraju
Leśnicy na największej imprezie rolniczej w kraju
15 i 16 czerwca br. Nadleśnictwo Strzyżów wzięło udział w V Krajowych Dniach Pola
Organizatorem największego wydarzenia rolniczego w kraju – V Krajowych Dni Pola, był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. W odpowiedzi na zaproszenie ośrodka do włączenia się w tworzenie tego wydarzenia, Nadleśnictwo Strzyżów i Nadleśnictwo Głogów uczestniczyły w nim udział reprezentując Lasy Państwowe. Dla uczestników Dni Pola leśnicy przygotowali stoisko edukacyjno-promocyjne, degustację produktów marki Dobre z Lasu oraz pokaz bartnictwa i wyrobu rękodzieła tradycyjnymi metodami. Pod namiotami wystawienniczymi nadleśnictw zorganizowano stoisko promocyjno-edukacyjne wyposażone w kolekcję nasion i szyszek, postery nt. wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, przykładowe przedmioty wykonane z drewna, tablice tematyczne dotyczące drewna, budowy drzewa, niedrzewnych pożytków pochodzących z lasu oraz programu „Zanocuj w lesie”. Celem prezentacji była promocja drewna stanowiącego naturalny odnawialny surowiec i towarzyszący człowiekowi w wielu dziedzinach życia, promocja zdrowej żywności pochodzącej z polskich lasów oraz społecznych funkcji lasu których przykładem jest program „Zanocuj w lesie”. Uzupełnieniem przygotowanej ekspozycji były wydawnictwa, ulotki i foldery promocyjne opisujące działalność Lasów Państwowych, teren Nadleśnictwa Strzyżów, prezentujące markę Dobre z Lasu, walory naturalnego surowca jakim jest drewno oraz dotyczące bezpiecznego grzybobrania i gatunków grzybów. Pracownicy Nadleśnictw udzielali informacji na temat możliwości zakupu drewna, zakupu sadzonek bądź doradzali w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej w lasach innych form własności. Przygotowano również ofertę edukacyjną dla najmłodszych, młodzieży oraz całych rodzin w formie zabawy, tj. gry wiedzy w Leśne Koło Fortuny, drewnianych puzzli i klocków do układania oraz tropów zwierząt. Za udział i zaangażowanie w zabawę uczestnicy otrzymywali drobne gadżety z logo LP i nazwą Nadleśnictwa. W niedzielę 16 czerwca wystąpił również Zespół Sygnalistów Leśnych "Echo Karpat" Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Krótki koncert sygnalistów przeplatany był opowieściami o tradycji grania na rogach myśliwskich, rodzajach instrumentów i działalności Zespołu.
Obok namiotów Nadleśnictw Strzyżów i Głogów trwała promocja żywności pochodzącej z polskich lasów. Swoje wyroby zaprezentował oraz prowadził degustację sklep marki Dobre z Lasu. Obecni na stoisku pracownicy udzielali informacji, doradzali oraz częstowali dziczyzną, miodami i przetworami. Była to doskonała okazja, aby spróbować jak smakuje zdrowa żywność pochodząca z polskich lasów.
Dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany pokaz bartnictwa polegający na: pokazie dziania barci w kłodach sosnowych, pokazie posługiwania się leziwem tj. techniki wchodzenia na drzewo bartne za pomocą leziwa oraz narzędzi służących do pracy bartnikowi. Pokaz przygotował Piotr Piłasiewicz należący do Bractwa Bartnego działającego w Puszczy Augustowskiej na rzecz odtworzenia pszczół żyjących w Puszczy oraz dążących do odrodzenia się tradycji bartniczych. Podstawowym celem Bractwa jest tworzenie barci i opieka nad nimi. To barcie bowiem stanowią naturalne siedliska pszczoły środkowoeuropejskiej linii Augustowskiej. Bartnicy z Bractwa Bartnego wspomagają zakładanie nowych barci, nie tylko w lasach Puszczy Augustowskiej, lecz także w całej Polsce, na Łotwie i Białorusi. Cele realizują poprzez organizację szkoleń, warsztatów, wymianę doświadczeń i współpracę z osobami zaangażowanymi w bartnictwo w innych części kraju oraz poza jego granicami, organizację wystaw, pokazy, prowadzenie lekcji i działalność wydawniczą. W trakcie Dni Pola bartnik chętnie opowiadał o swojej profesji i odpowiadał na pytania zainteresowanych osób, których nie brakowało. Wzrok uczestników wydarzenia przyciągał również rękodzielnik wyrabiający głównie misy i łyżki tradycyjnymi metodami. Używając dawno już zapomnianych narzędzi Pan Krzysztof Rodak dłubał w drewnie lipowym dużą łyżkę i misę oraz zaprezentował swoje dotychczasowe przedmioty z drewna różnych gatunków drzew.
Udział podkarpackich leśników w V Krajowych Dniach Pola Boguchwała 2024 był sposobnością do przedstawienia społeczeństwu działalności Lasów Państwowych na rzecz zdrowych i trwałych lasów, zaakcentowania wielorakich funkcji lasu – przyrodniczych, społecznych i gospodarczych oraz związanych z tym dóbr, z których wszyscy jako społeczeństwo korzystamy.