Zanocuj w lesie
Program "Zanocuj w lesie" został wznowiony na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Strzyżów.
W ramach programu "Zanocuj w lesie" Nadleśnictwo Strzyżów wyznaczyło trzy obszary, na których dopuszczona jest ta forma turystyki polegająca na biwakowaniu w lesie. Dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, a także osób chcących przenocować pod gołym niebem w lesie, to propozycja rekreacyjnego spędzania czasu na łonie natury.
Informujemy, że w związku ze zmianami w regulaminie (załącznik nr 1), dopuszcza się używanie kuchenek gazowych na wyznaczonych w ramach programu obszarach położonych na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Strzyżów. Zachęcamy do zapoznania się z opisanymi w regulaminie warunkami korzystanie z kuchenek.
Z uwagi na rozległy zasięg terytorialny oraz walory przyrodnicze-krajobrazowe Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego na terenie Nadleśnictwa Strzyżów wyznaczyliśmy trzy obszary:
1. Obszar „Hamakownia 1” w kompleksie Wielki Las nad Czudcem (oznaczony jest na mapie nr 1 powyżej).
2. Obszar „Hamakownia 7” pomiędzy grzbietem Pasma Jazowej a miejscowością Kozłówek i Oparówka (oznaczony jest na mapie nr 2 powyżej).
3. Obszar „Hamakownia 11” pomiędzy miejscowościami Sołonka, Baryczka i Blizianka oraz pomiędzy grzbietem Pasma Wilczego nad Gwoźnicą a miejscowością Lecka przysiółek Wenecja i Białka (oznaczony jest na mapie nr 3 powyżej).
Lokalizacja obszarów widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji mobilnej Banku Danych o Lasach (mBDL), którą pobierzesz pod linkiem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/ Z menu wybierz: mapy BDL\mapa zagospodarowania turystycznego.
Pamiętaj! Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1. Regulaminem korzystania z obszaru (załącznik nr 1)
2. Miejscami wyznaczonymi do rozpalenia ogniska, czy są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać.
Miejsca wyznaczone do palenia ognisk znajdują się na skraju obszarów objętych programem (zaznaczono je na mapach obszaru powyżej).
Są to pola turystyczne Nadleśnictwa Strzyżów:
1. Pole turystyczne przy rezerwacie „Wielki Las” (obszar „Hamakownia 1”)
2. Pole turystyczne „Gajówki”, pole turystyczne w Sołonce i pole turystyczne „U gajowego Gienka” (obszar „Hamakownia 11”).
oraz miejsce wyznaczone do palenia ognisk (dla obszaru „Hamakownia 7”).
Informacja na temat wszystkich miejsc wyznaczonych do rozpalania ognisk znajduje się również na mapie: https://strzyzow.krosno.lasy.gov.pl/gdzie-zapalic-ognisko
3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu. Znajdziesz ją na stronie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy Z menu wybierz: mapy BDL\mapa zakazu wstępu do lasu.
Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu oraz zasadami udostępniania obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych Nadleśnictwa Strzyżów, które znajdziesz pod linkiem: https://strzyzow.krosno.lasy.gov.pl/zasady-korzystania-z-lasu
5. Informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze (Załącznik nr 2). Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. O zakazie wstępu informują użytkowników lasu, żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie na granicach lasu, na drogach i szlakach turystycznych w rejonie prac.
Szlaki turystyczne przebiegające przez tereny leśne, mogą być na pewnych odcinkach czasowo wyłączone z użytkowania. Poinformujemy o niedostępności szlaków w tym miejscu bądź w aktualnościach na stronie www.strzyzow.krosno.lasy.gov.pl
6. Informacjami o terminach polowań zbiorowych.
W okresie jesiennym i zimowym odbywają się polowania zbiorowe. Terminy polowań zbiorowych, koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
Obszary wyznaczone do programu „Zanocuj w lesie” położone są w zasięgu następujących kół łowieckich:
1. „Hamakownia 1” – zasięg koła łowieckiego „Rogacz” Niechobrz (https://www.boguchwala.pl/; https://www.czudec.pl/)
2. „Hamakownia 7” – zasięg koła łowieckiego „Sokół” Łączki Jagiellońskie (https://wisniowa.pl)
3. „Hamakownia 11” oddziały leśne 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 116, 117, 118, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147 – zasięg koła łowieckiego „Jarząbek” Błażowa (http://www.blazowa.com.pl/; http://www.lubenia.pl/)
„Hamakownia 11” oddziały leśne 148, 149, 150, 151, 152 – zasięg koła łowieckiego „Bażant” Czudec (https://www.niebylec.pl/)
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (Załącznik nr 3) oraz przesłanie go na adres strzyzow@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: tel. nr 668028226.
Najnowsze aktualności
Wspólnie dla dobra lasu i lokalnych społeczności
Wspólnie dla dobra lasu i lokalnych społeczności
20 listopada w siedzibie Nadleśnictwa Strzyżów odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy
Czym są Zespoły Lokalnej Współpracy i jaki jest cel ich powołania? Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba wyjść od wyjaśnienia uporządkowanego przepisami prawa i instrukcjami zarządzania przez PGL LP zasobami leśnymi stanowiącymi dobro wspólne. Nadleśnictwa prowadzą gospodarkę leśną w oparciu o dokument o nazwie Plan Urządzenia Lasu (PUL). Na tę dokumentację składają się: opis ogólny lasów oraz terenu nadleśnictwa (charakterystyka), program ochrony przyrody, ocena oddziaływania planu na środowiska oraz materiały kartograficzne (mapy). Dokumenty te w szczegółach określają zadania z zakresu gospodarki leśnej, które są realizowane w nadleśnictwie. Plan urządzenia lasu sporządzany jest na 10 lat.
Na etapie opracowywania planu jego projekt czy założenia do planu są upublicznione i podlegają konsultacjom społecznym, co wynika z przepisów prawa. Konsultacje odbywające się w dotychczasowym kształcie winny być uzupełnione i poparte dialogiem społecznym prowadzonym ze wszystkimi zainteresowanymi korzystaniem z zasobów leśnych stronami tj. przedstawicielami samorządów, lokalnej społeczności, lokalnych organizacji zajmującymi się ochroną środowiska i przyrody, turystyką czy edukacją społeczeństwa. I ten dialog ma odbywać się w ramach Zespołów Lokalnej Współpracy.
Zespoły Lokalnej Współpracy to nowość dla nadleśnictw. Nie jest natomiast czymś nowym współpraca z jednostkami samorządowymi, podmiotami organizującymi turystykę, instytucjami dbającymi o środowisko i przyrodę czy edukującymi społeczeństwo w zakresie korzystania ze środowiska. Ta współpraca była i jest realizowana na każdym etapie obowiązywania planu urządzania lasu i w różnych zakresach działalności, a jej wyrazem są wspólnie zadania służące turystycznemu udostępnianiu lasu, np. ścieżki edukacyjno-przyrodnicze, wiaty turystyczne.
Zadaniem Zespołu Lokalnej Współpracy będzie rozpoznanie i sformułowanie potrzeb w zakresie zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego obszarów leśnych czy kształtowania w wybranym fragmencie innych szczególnych funkcji lasu wynikających np. z jego położenia w granicach miast czy w bliskim ich sąsiedztwie. W dalszej perspektywie rozwiązania powstałe w ramach prac Zespołu i konsultowane z nadleśnictwem mogą i powinny być wykorzystywane do tworzenia nowego projektu planu urządzenia lasu, w tym do wyznaczenia lasów o zwiększonej funkcji społecznej.
Zespół Lokalnej Współpracy powołany przy Nadleśnictwie Strzyżów liczy 15 członków reprezentujących gminy z terenu Nadleśnictwa, podmioty zajmujące się organizowaniem turystyki w regionie, przyrodników i świat nauki, jak również społeczników i przedsiębiorców z sektora leśno-drzewnego. Podczas pierwszego spotkania spośród członków Zespołu został wybrany przewodniczący i zastępca przewodniczącego. Na spotkaniu umówiono uregulowania prawne, z których wynika obowiązek powołania Zespołu Lokalnej Współpracy oraz zadania i cel ich powołania, zaprezentowano ogólne informacje o Nadleśnictwie Strzyżów i zadania z zakresu gospodarki leśnej. Spotkanie było również okazją do rozmowy i dyskusji oraz wymiany poglądów na temat wyzwań współczesnego leśnictwa, roli i znaczenia lasów, panujących i zmieniających się trendów w korzystaniu z lasu.