Wydawca treści Wydawca treści

Klonówka PLH180022

Ogółem obszar zajmuje 136,7 ha i niemal w całości położony jest na gruntach Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa, w granicach rezerwatu „Góra Chełm”. Obejmuje wschodnie i południowe stoki góry Chełm (528 m n.p.m.) wraz z położoną na wschód od głównego szczytu kulminacją o wys. 515 m n.p.m. Od północy otaczają go rozległe tereny rolnicze wraz z zabudowaniami wsi Chytrówka i Jaszczurowa.

Na terenie obszaru odnotowano 5 siedlisk przyrodniczych z załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG, z których cztery (leśne) uznano za przedmioty ochrony. Wśród nich najszerzej reprezentowane jest siedlisko żyznej buczyny karpackiej Dentario glandulosae-Fagetum zajmujące blisko 78% powierzchni. Na przeważającej powierzchni prezentuje ono wysoki stopień naturalności i typowy dla formy podgórskiej skład gatunkowy. Niższe partie wzniesienia porasta grąd subkontynentalny Tilio-Carpinetum z udziałem około 7% w powierzchni, a doliny potoków zajmuje podgórski łęg jesionowy Carici remotae-Fraxinetum, o udziale 2-procentowym. W części północno-wschodniej wykształciła mezotroficzna jedlina opisywana jako zespół Abies alba-Oxalis acetosella, zajmująca około 4% powierzchni.

Obszar ma również znaczenie dla ochrony populacji kumaka górskiego Bombina variegata. Gatunek ten spotykany jest zwykle w koleinach i w kałużach na drogach leśnych. Bytuje również przy ciekach wodnych spływających ze stoków wzniesienia.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

W imię dobrej współpracy służb

W imię dobrej współpracy służb

Ćwiczenia bojowe strażaków „Bonarówka 2024”

9 listopada na terenie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwa Strzyżów odbyły się ćwiczenia zgrywające jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu strzyżowskiego. W manewrach wzięło udział ponad 100 strażaków, 22 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, Jednostka Ratowniczo Gaśnicza Strzyżów oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie, a także Policja. W podsumowaniu wydarzenia uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych. W ramach ćwiczeń realizowane były trzy epizody zdarzeń, a mianowicie pożar lasu, wypadek samochodowy i powalone na samochód drzewo. Tego typu trening poprawia przygotowanie do działania w sytuacji rzeczywistych zdarzeń, służy doskonaleniu umiejętności i sprawdza gotowość służb odpowiedzialnych za ratowanie życia i mienia. Odbywające się na obszarach leśnych ćwiczenia funkcjonariuszy Straży Pożarnej, to również okazja do rozwijania współpracy i wyraz dbałości leśników o dobre relacje ze służbami, od których zależy bezpieczeństwo pożarowe lasów.