Rezerwaty przyrody

Rezerwat został utworzony dnia 25 lipca 1997 roku na powierzchni 288,80 ha w leśnictwie Kąkolówka (oddz. 81-89) w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych kompleksów lasu bukowo-jodłowego oraz osiedlonego w zbiorowiskach wodno-błotnych bobra.

Parki krajobrazowe

„Park Krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju" (art. 16, pkt 1 ustawy o ochronie przyrody).

Obszary chronionego krajobrazu

Hyżnieńsko-Gwoźnicki Obszar Chronionego Krajobrazu powstał na mocy rozporządzenia Nr 35/92 Wojewody Rzeszowskiego z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie zasad zagospodarowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa rzeszowskiego.

Obszary Natura 2000

Obszar Natura 2000 to nowa forma ochrony przyrody, która uzupełnia dotychczasowy system obszarów i obiektów chronionych.

Pomniki przyrody

„Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie” (art. 40 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody)

Ochrona gatunkowa

Ochronę gatunkową określa ustawa z dn. 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz rozporządzenia określające chronione gatunki roślin i grzybów oraz sposoby ich ochrony i zasady pozyskiwania (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 9 lipca 2004 r. oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 5 stycznia 2012 r.).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

IV edycja akcji #sadziMY za nami

IV edycja akcji #sadziMY za nami

Rozdaliśmy 500 sztuk sadzonek drzew.

W dniach 29-30 września odbyła się ogólnopolska akcja #sadziMY w ramach której we wszystkich nadleśnictwach w Polsce leśnicy rozdawali nieodpłatnie sadzonki drzew i krzewów. Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY miał miejsce w piątek 30 września w okolicach Nowego Sącza. Tam drzewa sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także własnym przykładem, zachęcają do działania.

Po raz czwarty leśnicy włączyli się w akcję, dzięki czemu każdy chętny mógł otrzymać sadzonkę i zasadzić ją na własnej działce. To idea bliska każdemu leśnikowi i przyrodnikowi.

Corocznie sadzimy w lasach 500 mln drzew. Dzięki naszej pracy rośnie powierzchnia lasów i ich zasobność. Ale wszyscy Polacy mogą nam pomóc w tym, by drzew w kraju było jak najwięcej. Zachęcam, by wziąć drzewko od leśników i posadzić je na własnej działce, przy domu czy tam, gdzie pracujemy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

 

W Nadleśnictwie Strzyżów rozdaliśmy 500 sztuk sadzonek, takich gatunków jak: sosna zwyczajna, wiąz szypułkowy, jodła pospolita, jarząb pospolity, głóg, rokitnik oraz kalina koralowa. Mimo deszczowej pogody akcja cieszyła się zainteresowaniem. Chętnie odbierane były, zarówno gatunki typowo leśne jak jodła, sosna i wiąz do uzupełnienia na uprawach leśnych, jak i drzewka jarzębiny i głogu oraz krzew kaliny do posadzenia w przydomowych ogrodach. Osoby, w ręce których trafiały sadzonki drzew, podpytywały leśników o wybrane gatunki, chcąc uzyskać fachową wiedzę na temat ich biologii, cech wzrostu czy wymagań. Czy to na działce, w ogrodzie czy w lesie, każde zasadzone drzewo będzie miało korzystny wpływ na nasze otoczenie, a tym samym na jakość naszego życia. Oczyści powietrze z zawiesin i pyłów, odwdzięczy się cieniem w letnie upały,  uspokoi szumem skołatane nerwy, pokoloruje szary jesienny krajobraz, będzie miejscem gniazdowania i schronieniem dla ptaków, dostarczy pokarmu w postaci owoców i nasion ptakom i innym zwierzętom, będzie wyrazem naszej dbałości o środowisko, w którym żyjemy.