Wydawca treści Wydawca treści

Wisłok Środkowy z Dopływami PLH180030

Ogółem obszar zajmuje 1064,6 ha, z czego 688,10 ha położone jest w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa. Grunty Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa mają niewielką powierzchnię – zajmują 10,69 ha.

Obszar obejmuje rzekę Wisłok na odcinku od zapory w Sieniawie do zbiornika zaporowego w Rzeszowie, oraz dolną część rzeki Stobnicy, od mostu drogowego na trasie Domaradz-Golcowa do ujścia. Oba cieki mają charakter podgórski, typowy dla pogórzy karpackich.

Obszar wyznaczono dla ochrony ichtiofauny, obfitującej w wiele rzadkich, zagrożonych gatunków ryb, znanych w Polsce z nielicznych stanowisk. Łącznie stwierdzono tu ponad 30 gatunków, w tym aż 9 z załącznika II Dyrektywy Rady 92/43/EWG. Są to: minóg strumieniowy Lampetra planeri, kiełb Kesslera Gobio kessleri, kiełb białopłetwy Gobio albipinnatus, brzanka Barbus meridionalis, boleń Aspius aspius, różanka Rhodeus sericeus amarus, głowacz białopłetwy Cottus gobio, koza Cobitis taenia, piskorz Misgurnus fossilis.

Oprócz siedlisk właściwych dla ryb obszar chroni także 4 siedliska przyrodnicze z załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG. Na gruntach pozostających w zarządzie Nadleśnictwa Strzyżów jest to grąd, fragment lasu przylegający do Wisłoka na terasie nadzalewowej między Gbiskami a Wysoką Strzyżowską oraz występujący w jego obrębie niewielki powierzchniowo fragment łęgów wierzbowych i wierzbowo-topolowych.

Obok towarzyszących rzekom łęgów i, zajmujących nieco wyżej położone miejsca, grądów, do przedmiotów ochrony włączono również łąki świeże i zmiennowilgotne. Łąki są lokalną ostoją płazów oraz miejscem żerowania gniazdujących w okolicy par bociana białego, a łąki zmiennowilgotne są także miejscem bytowania trzech gatunków motyli z załącznika II Dyrektywy Rady 92/43/EWG, uznanych za przedmioty ochrony: modraszków z rodzaju Glaucopsyche – modraszka telejusa Glaucopsyche teleius i modraszka nausitousa Glaucopsyche nausithous – oraz czerwończyka nieparka Lycaena dispar.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wysoka grzywna za złamanie przepisów

Wysoka grzywna za złamanie przepisów

Sprawca nielegalnego wjazdu do lasu ukarany mandatem w wysokości 5 tys. złotych

Ogólnopolska akcja pod kryptonimem Wieniec, organizowana na terenach Lasów Państwowych, jeszcze nie dobiegła jeszcze końca, a już przyniosła efekty. Ubiegły weekend upływał w przepięknej słonecznej pogodzie. Nie dziwi zatem fakt, że tereny leśne Nadleśnictwa Strzyżów zaroiły się od wypoczywających w przeróżny sposób. Jeden z „miłośników przyrody” wybrał dla siebie szczególny sposób wypoczynku, który to przerwała interwencja strażników leśnych. Otóż, kierujący pojazdem typu quad nie zadowolił się jazdą drogą leśną dopuszczoną do ruchu publicznego, ale zapragnął mocniejszych wrażeń w głębi drzewostanu, do którego wjechał. Obecni na miejscu strażnicy leśnicy wydali sygnał do zatrzymania się, do którego kierujący pojazdem nie podporządkował się. Popełnił tym samym czyn opisany w artykule 92§1 kodeksu wykroczeń: „Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego podlega karze (….)”. Opisane zdarzenie zakończyło się ujęciem sprawcy nielegalnego wjazdu do lasu, a w dalszej kolejności nałożeniem grzywny w postępowaniu mandatowym na kwotę 5 tys. zł oraz 15 punków karnych.

Takie zachowanie jest nie tylko złamaniem przepisów prawa, ale również naruszeniem współodpowiedzialności za przyrodę oraz wspólne bezpieczeństwo turystów i spacerowiczów, którzy w lesie szukają odpoczynku, ciszy i wytchnienia od codzienności.