Zasoby leśne

Na terenie Nadleśnictwa Strzyżów klimat, gleby i siedliska stwarzają optymalne warunki przyrodnicze dla wzrostu i rozwoju wszystkich gatunków drzew, szczególnie dla jodły, buka i dębu.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Ze względu na urozmaicony skład gatunkowy, dostosowany w większości wypadków do warunków siedliskowych, lasy z terenu Nadleśnictwa są w porównaniu do większości polskich lasów stosunkowo słabo zagrożone od szkodników owadzich i pożarów.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

Na terenie Nadleśnictwa gospodarkę łowiecką prowadzą koła łowieckie (dzierżawiące obwody), w oparciu o Roczne Plany Łowieckie zatwierdzane przez Nadleśniczego. Nadleśniczy w rocznych planach łowieckich określa zadania, które winni wykonywać dzierżawcy obwodów łowieckich oraz nadzoruje ich realizację. Zadania te dotyczą poprawy warunków bytowania zwierzyny oraz utrzymania liczebności zwierzyny na właściwym poziomie.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Sprawy związane z legalizacją drewna pozyskanego z lasów nadzorowanych prowadzą specjaliści ds. lasów nadzorowanych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXV Submisja Drewna „KROSNO 2024”

XXV Submisja Drewna „KROSNO 2024”

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie uprzejmie zaprasza na XXV Submisję Drewna KROSNO 2024, której rozstrzygnięcie nastąpi 22 lutego 2024r. w Nadleśnictwie Brzozów.

 

Na składnicach w Godowej, Oleszycach i Załużu wystawionych zostanie ok. 1650 m3 wyselekcjonowanego drewna, zgodnie z poniżej zamieszczonym zestawieniem.

Na oględziny drewna zapraszamy na składnice w dniach: 14-21.02.2024r.
Wszystkich informacji dotyczących submisji udziela Wydział Gospodarki Drewnem RDLP w Krośnie, e-mail: marketing@krosno.lasy.gov.pl

Ważne zmiany w regulaminie Submisji Drewna KROSNO 2024
- warunkiem udziału w Submisji jest wpłata wadium.


HOLZSUBMISSION „KROSNO 2024”
REGIONALDIREKTION DER STAATSFORSTEN IN KROSNO / POLEN
ul. Bieszczadzka 2, 38-400 KROSNO
www.krosno.lasy.gov.pl; E-mail : marketing@krosno.lasy.gov.pl
Datum und Ort der Submission: 22.02.2024; Forstamt Brzozów

Das Holz ist auf den Lagerplätzen in Godowa, Oleszyce und Załuż in den Tagen 14-21.02.2024 zu besehen (auch am Samstag und Sonntag).
Wichtige Änderungen im Reglement:
- Voraussetzung für die Teilnahme ist die Zahlung der Kaution.